Erzurum, Dünyanın Sayılı Merkezlerinden Biri Olacak

Erzurum, Dünyanın Sayılı Merkezlerinden Biri Olacak için yorumlar kapalı 43

Türk-Nijer Parlementolararası Grup Başkanı olarak Batı Afrika ülkesi olan ve ülkemiz ile tarihi bağlara sahip olan Nijer’de FETÖ/PDY terör örgütünden Maarif Vakfına devredilen okulların açılışları ve bir takım ikili görüşmelerin ardından Türkiye’ye dönen AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, cazibe merkezleri programları ve yapılan diğer çalışmaların yanı sıra Erzurum’u turizmin iki önemli kolu olan İnanç Turizmi ve Kış Turizmi alanlarında dünyanın sayılı merkezleri arasına sokmaya çalışacaklarını söyledi.

 

Bu kapsamda görüşlerini belirten Deligöz; “Genel turizm kalkınması çalışmaları içerisinde kış sporları ve kış turizmi ile inanç turizmi gittikçe önem kazanmaktadır. İlimizde iki turizm kökeni açısından oldukça zengin bir konumdadır. Kış turizmi ve kış sporları açısından Palandöken Dağları ve yakın çevresi, Erzurum kent merkezinden 6 km. kadar uzakta, kentin güney yönünde, 2000-3176 m. yükseklikleri arasında yer almaktadır. Şehir merkezine bu yakınlıkta ve bu kadar uzun piste sahip bir dağ bulunmamaktadır. Ayrıca Palandöken Dağımız yaklaşık 8 km uzunluğuyla en uzun pist ve 3125 rakımıyla en yüksek rakımlı piste sahiptir. Yapılacak kış turizmi planlaması ve çalışmalar doğrultusunda mevcut turizm verilerini iki katı artıracak hale getireceğiz. İnanç turizmi açısından ise ilimizdeki türbeler, kümbetler, camiler, kiliseler ve medreseleri daha fazla ön plana çıkaracağız. Örneğin şu anda Erzurum Kalesi ve Üç Kümbetler civarında gerçekleştirilen çalışmalar ile bu tarihi eserlerimiz ön plana çıkarılmaya çalışılmaktadır. Bu tür çalışmaları tüm eserlere yayacağız. Bu şekilde şehrimize önemli miktarda iç ve dış turist geleceğini ve ekonomimizin canlanacağını planlamaktayız.” dedi.

 

Konu ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirten Deligöz, konu ile ilgili olarak bu hafta sonu Afyonkarahisar’da yapılacak 26. İstişare ve Değerlendirme Kampı’nda Erzurum’a yapılması düşünülen tüm projeleri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım ve Bakanlara bildireceğini belirtti.